Top

Poradnik

Od czego zacząć ?

W zasadzie to w momencie projektowania domu byłby najlepszy moment aby pomyśleć o kominku. Aby był w odpowiednim miejscu w salonie, czyli w centrum uwagi, aby obudową i wyglądem spełniał nasze oczekiwania. Ważne aby od strony technicznej był w miejscu w którym łatwo podłączyć go do przewodu kominowego, czy również łatwo i niedrogie bedzie wykonać z niego dystrybucję lub akumulację ciepła. A wieć sumując to już w fazie projektowania najlepiej zainteresować firmę budującą kominki naszą chęcią wykonania tej inwestycji.

Następny krok

Przygotowanie miejsca pod kominek to wykonanie litej wylewki betonowej bez styropianu, określonej wcześniej wymiarami wg. projektu (wielkości) kominka. Zanim jednak zostanie wykonana , zdylatowana od całej reszty powierzchni wylewka, należy doprowadzić powietrze z zewnątrz kanałem bądź rurą odpowiadającą wymiarom ϕ150cm, oraz w przypadku gdyby miałby to być kominek z płaszczem wodnym należy przygotować tam podłączenie do centralnego ogrzewania. W pomieszczeniu w którym ma stanąć kominek powinny być wykonane tynki i wylewka co najmniej 3-4 tygodnie wcześniej.

Co dalej ?

Wkład i obudowa kominka

Wybór odpowiedneigo wkładu kominkowego to jeden z ważniejszych jak nie najważniejszy z kroków. Ważne aby wkład kominkówy był zpasowany z naszymi oczekiwaniami dotyczącymi ciepła – wydajności, nie był za mały czy za duży lub za słaby czy za mocny.

– Proponuję:

Aby skonsultować to z osobą,firmą która na codzień zajmuję się tym tematem, tylko oni mogą pomóc w odpowiedzi na te pytanai i opierając się na swoich doświadczeniach dopasować odpowiednie urządzenie do Państwa oczekiwań.

– Obudowa kominka

To również szereg trudnych decyzji bo ważne aby obudowa się podobała, była kontynuacją nawiązującą do reszty wystroju i mebli naszych pomieszczeń. Bardzo jednak ważne aby wykonana była z odpowiedniej jakości materiałów z zewnątrz i wewnątrz bo przecież wkład kominkowy wytwarza poteżną temperaturę i nie można tutaj zapomnieć o zastosowaniu 100%-ej izolacji wewnątrz kominka jak trwałym i łatwym do utrzymania czystości materiale na zewnątrz.

Czym palić ?

Najważniejszą rzeczą jest opał !

O ile nie zozstanie wcześniej zmagazynowany to nieosiągniemy odpowiedniego efektu grzewczego i wizualnego. Przeciwnie spalimy go więcej i nie otrzymamy odpowiednich efektów, a nasz wkład i salon będą nawiązywały wyglądem i zapachem do „wędzarni”

Magazynowanie opału

Ważne aby świeze zakupione drewno nie składać w zamkniętych pomieszczeniach tylko na zewnątrz, jedynie aby było pod zadaszeniem.
I tak:
drewno miekkie np. brzoza,olcha,owocowe – ok 1,5 roku schnięcia drewno twarde np. buk, grab, jesion 2,5-3lat schnięcia.

Drewno mające ok. 13-17% wilgotności uznaje się za najlepsze do palenia w kominkach.

Dane kontaktowe

KOMINKI Waldemar Lempik
Biadacz k/Opola, ul. Szeroka 6

tel. 601 494 530
info@kominkilempik.pl
tel. 77 421 59 89

    Formularz kontaktowy